1990′yıllarda Kolombiya’da Alberto “Beto” Perez  latin müzikleri eşliğinde, latin dans hareketleri ve spor hareketlerini birleştirerek kendine has dans ve fitness programı oluşturur.

Zumba egzersizleri salsa, merengue, samba, rumba, bachata gibi latin dans figürleri, oryantal, hip hop figürleri ve çeşitli spor egzersizleri bir arada kullanarak yapılır. Müzikler oldukça enerjiktir ve sizi dans etmeye teşvik eder.

Zumba dersleri ilk önce ısınma amaçlı olarak yavaş ritimli müziklerle başlar daha sonra tempo giderek yükseltilir ve en son soğuma hareketleri ile biter. Dersler 60 dk sürer ve her şarkıda farklı bir koreografi yaparsınız. Zumba egzersizleri Kaslarınızı güçlendirir, Dolaşım sisteminizi kuvvetlendirir, Oksijen kapasitenizi arttırır, sıçrama hareketleri sayesinde kemikleriniz güçlendirir, stresinizi azaltır, metobolizmanızı hızlandırarak kalori ve yağ yakımına yardımcı olur. Bir saatlik zumba dersinde yaşınıza ve kilonuza bağlı olarak yaklaşık 400 ile 1000 kalori arasında enerji harcarsınız.

Zumba dersleri her yaş grubundan öğrencilere açıktır. Hep birlikte eğlenerek kilo verirken sosyalleşmenizde yardımcı olur.

Zumba derslerinde kıyafet olarak hareket kabiliyetinizi engellemeyecek kıyafetler seçilmelidir. Eşofman, tayt, T-shirt tercih edilebilir. Ayakkabı olarak da spor ayakkabı tercih edilmelidir.

X